Bebek sahibi olmaya karar verdiniz veya bunu düşünüyorsanız, hamilelik sürecine fiziksel olarak da hazırlanmanız sağlıklı bir gebelik süreci için önemlidir. Bazı kadınlar için vücutlarını hamileliğe hazırlamak birkaç ay sürer. Diğer kadınlar için daha uzun sürebilir.

   Doktorunuz İle Görüşün
Bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra doktorunuza danışmanız çok önemlidir. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi inceleyecek daha önceden hamilelik deneyimleriniz varsa değerlendirecek, yaşayabileceğiniz doğum kusurlarını önceden tespit ederek gebeliğinizin en sağlıklı ve konforlu şekilde ilerlemesi için öncesinden planlamanızı yapacaktır.

  Yaşam Tarzı ve Davranışlar
Sigara içmek, alkol almak ve bazı ilaçları kullanmak, bir kadın ve bebeği için hamilelik sırasında erken doğum, doğum kusurları ve bebek ölümü gibi birçok soruna yol açabilir. Bu nedenle hamileliğe karar verildiği anda yaşam tarzında değişikliğe gidilmesi; alkol sigara kullanımının bırakılması önemlidir.
Hamilelikten en az 1 ay önce ve hamilelik sırasında yeterli miktarda folik asit varsa, bebeğin beyin ve omurgasındaki büyük doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir. Bu nedenle folik asit kullanımına da başlanılması doğru olacaktır. Sağlıklı bir kiloya ulaşmak, zihinsel olarak da sağlıklı olmak bu süreci daha sağlıklı geçirmenize yardımcı olacaktır.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
YouTube
Instagram